USD Coin چیست؟ استیبل کوینی حاصل همکاری کوین‌بیس و سرکل!

تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۹ بيست و هشتم فروردين

USD Coin که با نام USDC هم شناخته می‌شود، یک استیبل کوین نسبتا جدید است که با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. این استیبل کوین که نتیجه همکاری صرافی کوین بیس و شرکت پرداخت سرکل (Circle) است، در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸ عرضه شد. USDC‌ می‌تواند جایگزینی برای دیگر ارزهای دیجیتال که با دلار پشتیبانی می‌شوند باشد؛ ارزهایی مثل تتر (USDT) و TrueUSD.

USD Coin که با نام USDC هم شناخته می‌شود، یک استیبل کوین نسبتا جدید است که با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. این استیبل کوین که نتیجه همکاری صرافی کوین بیس و شرکت پرداخت سرکل (Circle) است، در تاریخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸ عرضه شد. USDC‌ می‌تواند جایگزینی برای دیگر ارزهای دیجیتال که با دلار پشتیبانی می‌شوند باشد؛ ارزهایی مثل تتر (USDT) و TrueUSD.

اگر بخواهیم خیلی خلاصه بگوییم، USD Coin سرویسی برای توکنیزه کردن دلار آمریکا و تسهیل کردن استفاده از آن در اینترنت و بلاکچین‌های عمومی است. به علاوه، توکن‌های USDC این قابلیت را دارند که در هر زمانی دوباره به دلار تبدیل شوند. عملیات صادر شدن توکن‌های USDC و دوباره تبدیل شدن آنها به دلار، توسط قرارداد هوشمند ERC-20 تضمین می‌شود.

وارد کردن دلار آمریکا به فضای بلاکچین این امکان را فراهم می‌کند که دلار به راحتی و در هر زمانی، طی فقط چند دقیقه به هر نقطه‌ای از جهان منتقل شود. این کار همچنین موجب افزایش ثبات در ارزهای دیجیتال شده و فرصت‌های جدیدی برای ترید کردن، قرض دادن ارزهای دیجیتال و … ایجاد می‌کند.

تیم بنیان‌گذار USD Coin

USD Coin توسط کنسرسیوم Centre، که مشارکتی بین کوین بیس و سرکل است، توسعه داده شده است. تکنولوژی و فریم‌ورک کنترل پروژه توسط سنتر توسعه داده شده و کوین بیس و سرکل، اولین صادرکنندگان تجاری USDC هستند.

شرکت سرکل در سال ۲۰۱۳ توسط بنیان‌گذارانی به نام‌های Jeremy Allaire و Sean Neville تاسیس شده است. سرکل یک انتقال دهنده قانونی پول است و این شرکت به نوعی یک دفتر مالی به حساب می‌آید. شرکت‌های انتقال دهنده پول (Money Transmitter)، کسب و کارهای سرویس‌های پولی در آمریکا هستند که باید با قوانین و آیین‌نامه‌های فدرال تطبیق داشته باشند. قبل از صادر شدن توکن USDC، مقدار معادل آن به دلار آمریکا نزد یکی از شرکای رسمی سرکل وجود دارد. در نتیجه، تمام توکن‌های USDC قانون‌گذاری شده، شفاف و قابل پیگیری هستند. به علاوه، سرکل یک استارتاپ کریپتویی شناخته شده است که توسط شرکت گلدمن ساکس (Goldman Sachs) پشتیبانی می‌شود. گلدمن ساکس یک شرکت خدمات مالی آمریکایی است که بخش عمده فعالیت‌های آن شامل ارائه خدمات بانکداری، سرمایه‌گذاری و مدیریت سرمایه‌گذاری می‌شود.

مروری بر وایت پیپر USD Coin

در وایت پیپر این پروژه به نکات مختلفی اشاره شده که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • تیم USDC تضمین می‌کند که هر توکن USDC موجود در وبسایت ما، تا ابد با یک دلار بیت کوین یا یک دلار اتر برابری خواهد کرد.
 • USDC برای تازه‌کارهایی طراحی شده که می‌خواهند با امنیت و بدون صرف هزینه‌های بالا، وارد دنیای کریپتوکارنسی شوند.
 • USDC یک توکن دیجیتالی است که ارزش آن برابر یا بیشتر از یک دلار آمریکا است. برخلاف توکن دلاری ایالات متحده (USDT)، توکن USDC به طور بالقوه بیش از یک دلار آمریکا ارزش دارد. زمانی که ICO ما به پایان برسد، مشتریان ما قادر خواهند بود USD Coin را در وبسایت ما بفروشند و در ازای آن مقدار معادل بیت کوین یا اتر دریافت کنند.
 • مقدار کل توکن‌های USDC در گردش، ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ عدد خواهد بود و ما تصمیم داریم تعداد ۶۵.۰۰۰.۰۰۰ را در ICO خود به فروش برسانیم. تعداد باقی‌مانده بعد از ICO اعلام خواهد شد. ۹۰٪ تمام توکن‌ها به مدت دو سال فریز خواهد شد و از ۱۰٪ باقی مانده برای عملیات‌های شرکت استفاده خواهد شد.
 • ماه بعد از ICO، توکن USDC را در یکی از پنج صرافی برتر عرضه خواهیم کرد.
 • توکن USDC با قرارداد هوشمند ERC20 تنظیم شده و در نظر دارد بیشترین سود ترید را در عین کنترل ریسک‌ها فراهم کند.

USDC چطور کار می‌کند؟

 

USDC

 

توکن‌های USDC همینطور از روی هوا ساخته نمی‌شوند. شرکت سرکل تضمین می‌دهد که هر توکن USDC توسط یک دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. فرآیند تبدیل دلار آمریکا به توکن USDC توکنیزه کردن نام دارد.

توکنیزه کردن دلار آمریکا به توکن USDC طی یک فرآیند سه مرحله‌ای انجام می‌شود:

 • کاربر دلار آمریکا را به حساب بانکی صادر کننده توکن ارسال می‌کند.
 • صادرکننده از قرارداد هوشمند USDC استفاده می‌کند تا مقدار معادل USDC را تولید کند.
 • توکن USDC تازه تولید شده به کاربر تحویل داده می‌شود؛ در حالی که دلارهای جایگزین به عنوان ذخیره نگهداری می‌شوند.

تبدیل توکن USDC به دلار آمریکا هم به همین سادگی انجام می‌شود، با این تفاوت که فرآیند آن معکوس است:

 • کاربر درخواستی به صادرکننده USDC ارسال می‌کند تا در ازای توکن‌های خود، مقدار معادلی دلار آمریکا دریافت کند.
 • صادرکننده درخواستی به قرارداد هوشمند USDC ارسال می‌کند تا توکن‌ها را با دلار تعویض کند و مقدار معادلی توکن را از چرخه خارج کند.
 • صادرکننده مقدار دلار درخواستی را از ذخایر خود به حساب بانکی کاربر ارسال می‌کند. کاربر مقدار دقیق دلار معادل با توکن‌های خود منهای کارمزد، دریافت می‌کند.

برخلاف معروف‌ترین استیبل کوین موجود یعنی تتر، سازندگان USD Coin ملزم هستند شفافیت کاملی از کار خود ارائه کنند و برای حفظ کامل ذخایر فیات معادل، با موسسات مالی کار کنند. تمام صادرکنندگان USD Coin ملزم هستند که به طور منظم ذخایر دلاری خود را گزارش بدهند و این گزارش‌ها توسط Grant Thornton LLP منتشر می‌شوند. تمام گزارش‌های ماهیانه را می‌توانید در سایت سنتر ببینید.

USDC Coin چه تفاوتی با بقیه استیبل کوین‌ها دارد؟

به طور کلی استیبل کوین‌ها را می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد:

با وثیقه فیات: این دسته شامل استیبل کوین‌هایی است که توسط ذخیره پول فیات پشتیبانی می‌شوند. تمام کوین‌هایی که وثیقه فیات دارند، به دلیل نوع طراحی خود، متمرکز هستند. مثال: USDT, TUSD, GUSD, PAX, DGX و USDC.

با وثیقه کریپتو: این دسته شامل استیبل کوین‌هایی است که ارزش آنها توسط ذخیره دارایی‌های کریپتویی پشتیبانی می‌شود. مثال: Makercoin و Havven.

بدون وثیقه – الگوریتمی: مدل‌های اقتصادی مبتنی بر نرم‌افزار که به دنبال ارائه ثبات بدون هیچ دارایی وثیقه‌ای هستند. پروژه‌های نمونه: Basis, Kowala و Fragments.

هیبرید: استیبل کوین‌هایی که به ترکیبی از رویکردهای لیست شده متکی هستند. پروژه نمونه: Carbon.

USD Coin در اولین دسته‌بندی یعنی استیبل کوین‌های با وثیقه فیات قرار می‌گیرد و یک استیبل کوین متمرکز است. به طور کلی، تمام پروژه‌های این دسته‌بندی به یک سبک کار می‌کنند و تفاوت‌های جزئی دارند. برجسته‌ترین استیبل کوین‌های این دسته تتر و DGX هستند؛ تتر به دلیل امتناع از ارائه سند و مدارک شفاف حسابرسی مشهور شده و ارزش DGX هم توسط طلا پشتیبانی می‌شود.

بقیه استیبل کوین‌های با وثیقه فیات، گواهی‌های منظم منتشر می‌کنند و توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند. تفاوت‌های اصلی میان آنها به قوانین کارمزد و سازمان‌های همکار مربوط می‌شود ولی در اکثر مواقع، مدل کسب و کار آنها مشابه است.

کدام صرافی‌ها از USDC پشتیبانی می‌کنند؟

لیست تعدادی از صرافی‌هایی که می‌توانید از آنها USD Coin خریداری کنید، به این شرح است:

بایننس (جفت با BTC و BNB)

پولونکس (جفت با BTC, ETH, XRP, BHC, STR, LTC, ZEC, XMR, DOGE)

کوین بیس پرو (جفت با BTC, ETH)

کوین اکس (جفت با USDT)

کوین سوپر (جفت با BTC, USD)

اوککس (جفت با BTC, USDT)

USD Coin  را کجا می‌توان نگهداری کرد؟

USDC یک توکن ERC-20 است که روی بلاکچین اتریوم صادر می‌شود و در تمام کیف پول‌های اتریوم قابل نگهداری است. از معروف‌ترین کیف پول‌های اتریوم می‌توان به مای اتر ولت، متامسک و جکس اشاره کرد.

وضعیت حال حاضر پروژه USD Coin

پروژه USDC Coin با داشتن سازمان‌های معتبر در کنار خود، به سرعت در حال رشد و توسعه است. از زمان اعلام پروژه در ماه می ۲۰۱۸ تا به حال، اکوسیستم آن گسترش پیدا کرده و موفق شده بیش از ۶۰ شریک پیدا کند. یکی از آخرین اخبار منتشر شده درباره این استیبل کوین به تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۲۰ مربوط می‌شود که طی آن کوین تلگراف اعلام کرد با وجود رکود بازار، ارزش بازار USDC رکورد جدیدی زده و به مقدار ۶۵۸ میلیون دلار رسیده است. این افزایش ارزش پنج و نیم درصدی وقتی اتفاق افتاد که قیمت بیت کوین به پایین‌ترین نقطه خود در نمودار رسیده بود.

در حال حاضر USD Coin  در رده بندی کوین مارکت کپ، رتبه ۱۸ را به خود اختصاص داده است.

منبع: میهن بلاکچین